دنیای فناوری در حال تحقیق و پژوهش در خصوص عواقب فناوری هوش مصنوعی و نقش آن در شکل‌دهی آینده بشریت است. در واقع، کاربرد هوش مصنوعی در زندگی همه انسان‌ها چنان تأثیری گذاشته است که زیرساخت‌های اساسی الزاماتی که زندگی بشر را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، در آینده به‌طور چشمگیری قابل‌تغییر خواهد بود. باید این واقعیت را بپذیریم که هوش مصنوعی هر روز بر تصمیمات و سبک زندگی ما تأثیر می‌گذارد. در این نوشته سعی خواهیم کرد از تأثیر هوش مصنوعی در زندگی روزمره انسان‌ها گرفته تا کاربرد این فناوری در زندگی بشر و آینده قابل‌پیش‌بینی آن سخن بگوییم.

کل دنیای فناوری در مورد پیامدهای منفی که هوش مصنوعی و بخشی از آن در شکل گیری آینده ی ما نقش خواهد داشت, صحبت می کند. ممکن است فکر کنیم هوش مصنوعی حداقل چند سالی از ایجاد تاثیر قابل توجهی در زندگی ما فاصله دارد, اما حقیقت این است که قبلا تاثیر عظیمی بر روی ما گذاشته است. هوش مصنوعی هر روز بر تصمیمات و سبک زندگی ما اثر می گذارد. باور نمی کنید؟ خوب با ما همراه باشید تا پانزده مثال از هوش مصنوعی که روزانه در زندگی مورد استفاده قرار می گیرد را به شما معرفی کنیم.

مثال هایی از هوش مصنوعی

۱- گوشی های همراه هوشمند

شمایی که این مقاله را می خوانید احتمالا یک تلفن همراه هوشمند دارید. اگر بخواهم حدسی بزنم می توانم بگویم که اکثر شما افراد در حال خواندن این مقاله بر روی تلفن همراه هوشمند خود هستید. تلفن های هوشمند به ضروری ترین محصول تکنولوژی تبدیل شده اند که ما امروزه آن را داریم و تقریبا در همه اوقات از آن استفاده می کنیم. خوب چه بدانید و چه ندانید, اگر از تلفن های هوشمند استفاده می کنید پس شما هم با هوش مصنوعی سر و کار دارید. از ویژگی های بارز آن می توان به دستیار های هوشمند تعبیه شده ( پیش ساخته ) تا به آن هایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته, اشاره کرد. پس هوش مصنوعی در زندگی روزمره ی ما تاثیر گذار خواهد بود.

دو مثالی که در بالا ذکر کردم در حقیقت یه نگاه اجمالی به دنیای هوش مصنوعی و چگونگی تاثیر آن بر روی زندگی بشر می باشد. در مرحله ی اول یک سری عناصر آشکار هوش مصنوعی وجود دارد که اکثر ما به آن آگاه هستیم. به عنوان مثال وقتی شما از دستیار هوشمند استفاده می کنید, چهGoogle Assistant باشه یاAlexa, Siri,Bixby بلاخره کم و بیش می دانید که این دستیارها مبتنی بر هوش مصنوعی هستند. هنگامی که ما در هنگام عکس برداری از یک ویژگی مانند حالت پرتره استفاده می کنیم, هیچ وقت تصور این را نمی کنیم که هوش مصنوعی هم پشت این قضیه باشد. آیا تاکنون به این فکر کرده اید که گوشی های گوگل پیکسل یا آیفون ها چطور می توانند عکس های فوق العاده ای در حالت پرتره بگیرند؟ پاسخ هوش مصنوعی است.

اکنون تولید کنندگان بیشتر و بیشتری هوش مصنوعی را در تفلن های همراه خود به کار می برند و تولیدکنندگان بزرگ تراشه الکتریکی مثل کوالکوم و هواوی تراشه هایی که دارای قابلیت هوش مصنوعی داخلی هستند, تولید می کنند. ادغام هوش مصنوعی در ایجاد ویژگی هایی مانند تشخیص صحنه ، عناصر واقعیت مختلط و مجازی و موارد دیگر کمک می کند. هوش مصنوعی در سال های پیش رو نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. در حال حاضر شاهد جدیدترین تأکید بر هوش مصنوعی در جدیدترین نسخه های Android و iOS هستیم. امکاناتی مثل App Action, Splice, و باتری تطبیق پذیر در اندروید پای و پیشنهادات سیری در IOS 12 با هوش مصنوعی امکان پذیر است. پس دفعه بعدی اگر فکر می کنید که هوش مصنوعی در زندگی شما تاثیری ندارد, به تلفن همراه خود نگاهی بیندازید.

۲- اتومبیل های هوشمند و هواپیماهای بدون سرنشین

صحبت از هوش مصنوعی شد, نمایشی بهتر و برجسته تر از کاری که تولید کنندگان اتومبیل هوشمند و هواپیماهای بدون سرنشین با این تکنولوژی می کنند, وجود ندارد. با نگاهی به سال های گذشته, استفاده از ماشین کاملاً اتوماتیک یک رویا بود اما با این حال ، اکنون شرکت هایی مانند تسلا پیشرفت زیادی کرده اند که در حال حاضر گروهی از اتومبیل های نیمه اتوماتیک در جاده ها داریم.

شرکت هایی مانند آمازون ,والمارت سرمایه گذاری زیادی در برنامه هایی برای ارسال سفارشات با هواپیماهای بدون سرنشین می کنند و خیلی زودتر از آنچه انتظارش را دارید به واقعیت تبدیل خواهد شد. اگر فکر می کنید که خیلی دور از ذهن است, توجه داشته باشید که نظامیان سرتاسر دنیا از قبل از این برنامه های موفق هواپیمای بدون سرنشین استفاده می کرده اند.

اتومبیل های تسلا نمونه ای از چگونگی تأثیر هوش مصنوعی بر زندگی روزمره ما هستند. آیا می دانید که تمام اتومبیل های تسلا به هم متصل هستند و چیزهایی که اتومبیل شما یاد می گیرد در تمام اتومبیل ها به اشتراک گذاشته شده است!

این بدین معناست که اگر مجبور شوید در یک پیچ بزرگ غیرقابل پیش بینی در یک چهار راه رانندگی کنید، همه ی ماشین های تسلا پس از آن که بروز رسانی شدند, می دانند که چطور در آن پیچ حرکت کنند. در حال حاضر بیش از ۵۰۰،۰۰۰ اتومبیل تسلا فقط در ایالات متحده مشغول به کار هستند و اکنون که تسلا مشکلات عمده تولید خود را حل کرده است ، به صورت تصاعدی افزایش می یابد. با اتومبیل های خودران که در جاده های ما حرکت می کنند و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین خودکار که بالای سر ما پرواز می کنند، نمی توانید تأثیر هوش مصنوعی در زندگی را انکار کنید.

۳- بستر فضای مجازی

اگر فکر می کنید که اتومبیل های هوشمند در زندگیتان تاثیری ایجاد نمی کنند به این خاطر است که در کشور یا شهر شما هنوز وجود ندارند, خوب چیزی که روزانه از آن استفاده می کنید چطور؟ حتی اگر در زیر صخره زندگی می کنید, احتمال آن زیاد است که از آن زیر چیزی توییت کنید. اگر توییتر گزینه ی مورد علاقه ی شما نیست پس ممکن است فیس بوک, اینستاگرام, اسنپ چت یا هزاران رسانه ی اجتماعی دیگر باشند. خوب، اگر از رسانه های اجتماعی استفاده می کنید، بیشتر تصمیمات شما تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار می گیرند.

از پست هایی که در تایم لاین خود می بینید تا اعلان هایی که از اپلیکیشن ها دریافت می کنید, همه و همه توسط هوش مصنوعی تنظیم می شوند. هوش مصنوعی تمام رفتارهای گذشته، جست و جوهای وب، تعاملات و سایر مواردی که هنگام حضور در این وب سایت ها انجام می دهید را زیر نظر می گیرد و این تجربه را فقط برای شما سازمان دهی می کند. تنها هدف هوش مصنوعی در اینجا این است که برنامه ها را چنان اعتیاد آور کند که دوباره و دوباره به آن ها برگردید و من آماده ام که شرط ببندم هوش مصنوعی در مقابل این جنگ علیه شما پیروز خواهد شد.

۴- خدمات پخش موسیقی و رسانه

مثال خیلی خوب دیگر در مورد چگونگی تأثیر هوش مصنوعی بر زندگی ما ، سرویس های پخش موسیقی و رسانه است که به طور روزانه از آن ها استفاده می کنیم. فرقی نمی کند از Netflix YouTube یا Spotify استفاده کنید، در هر صورت هوش مصنوعی برای شما تصمیم می گیرد. ممکن است فکر کنید که کاملا تحت کنترل هستید اما اینطور نیست. و مانند همه چیز، گاهی اوقات خوب و گاهی اوقات بد است. برای مثال من عاشق گشت و گذار در پلی لیست های هفتگی هستم که اسپوتیفای خواننده های جدیدی رو به من معرفی می کند، که اگر من برای خدایان هوش مصنوعی معرفی نشده بودم این کار انجام نمی شد.

از طرفی دیگر به یاد دارم که در محیط شگفت انگیز یوتیوب ساعت های زیادی را صرف تماشای ویدیوهای پیشنهای می کنم. این بخش از ویدیوهای پیشنهادی انقدر خوب سلیقه ی من را می داند که یکم ترسناک است. بنابراین ، دفعه دیگر که بر روی یک فیلم پیشنهادی در YouTube ضربه می زنید یا یک برنامه پیشنهادی را در Netflix مشاهده می کنید و یا به یک پلی لیست از پیش ایجاد شده در Spotify یا هر سرویس پخش رسانه و موسیقی دیگری که برای آن موضوع گوش می دهید، به یاد داشته باشید که هوش مصنوعی نفش بزرگی در آن ایفا می کند.

۵- بازی های ویدیویی

صنعت بازی های ویدیویی احتمالا یکی از اولین وفق دهندگان با هوش مصنوعی می باشد. این ادغام با استفاده ی بسیار کوچک از هوش مصنوعی ایجاد شد و تا به یک سطح تصادفی از افرادی که می توانند بازی کنند, گسترش یافت. با این حال خیلی فراتر از آنچه که می توان تصور کرد، رسیده است. در مقیاس بزرگ ما فقط ربات های بازی های ویدیویی را مشاهده می کنیم که شرکت OpenAl ملاحظه می شوند و توسط Elon Musk پشتیبانی می شوند که با بازیکنان مرحله بالای بازی Dota2 در مسابقه های تن به تن مبارزه می کند در صورتی که همچنین در بازی های آماتوری Dota2 هم به مبارزه می پردازد. این دستاورد به عنوان یک گام بزرگ رو به جلو در صنعت هوش مصنوعی تایید می شود.

Dota2یک بازی استراتژیک است که در آن بازیکنان باید هر ثانیه تصمیم بگیرند و مبارزه با بازیکنان حرفه ای در چنین بازی با فعالیت بدنی بالا دستاورد بزرگی برای هوش مصنوعی محسوب می شود.

برد در این بازی را برای یک لحظه کنار بگذاریم و بیایم در مورد چگونگی ورود هوش مصنوعی به صنعت معمولی بازی صحبت کنیم. هر بازی که انجام می دهید به نوعی هوش مصنوعی در آن دخیل است. وقتی در حال بازی PUBG یا Fortnite هستید, اساسا در حال بازی با یک جفت ربات مجهز به هوش مصنوعی هستید و سپس به سمت بازیکنان واقعی می روید. حتی اگر در حالت تک نفره بازی می کنید، مقابل روسای هوش مصنوعی بازی می کنید. اگر یک بازی مسابقه ای دارید، در مقابل ربات های هوش مصنوعی بازی می کنید. شاید از جالب ترین استفاده ای که در هوش مصنوعی دیده ایم در سری بازی های Middle Earth است که تحت کنترل هوش مصنوعی هستند که براساس تعامل آن ها با شما و سایر عناصر بازی ، تکامل می یابند.

۶- تبلیغات آنلاین شبکه ها

یکی از بزرگترین کاربران هوش مصنوعی صنعت تبلیغات آنلاین است که از هوش مصنوعی استفاده می کند تا نه تنها آمار کاربران را ردیابی کند بلکه براساس آن آمار به ما تبلیغات می دهد. بدون هوش مصنوعی، صنعت تبلیغات آنلاین قطعا با شکست مواجه خواهد شد زیرا تبلیغات تصادفی را به کاربران نشان می دهد که به هیچ وجه با علایقشان تطابق ندارد.

هوش مصنوعی در تعیین علایق ما و ارائه تبلیغات چنان موفق عمل کرده است که صنعت تبلیغات دیجیتال جهانی از دویست و پنجاه میلیارد دلار عبور کرده است و پیش بینی شده که این صنعت در سال ۲۰۱۹ از سیصد میلیارد عبور می کند. بنابراین دفعه ی بعدی که انلاین شدید و تبلیغات یا محصولات پیشنهادی را دیدید، بدانید که هوش مصنوعی بر زندگی شما تاثیر گذار خواهد بود.

۷- سفر و جهت یابی

تا الان باید متقاعد شده باشید که هوش مصنوعی بر زندگی روزمرزه ی ما تاثیر می گذارد. با این وجود اگر هنوز شک و شبهه ای باقی مانده، اجازه دهید چند مثال بیشتری خدمت شما عرض کنم. صنعت جهت یابی و سفر چطور؟ منظور این است که اغلب ما هر از گاهی از جهت یابی در زندگی روزمره استفاده می کنیم.

آیا می دانید فرقی نمی کند که از گوگل یا اپل مپ به منظور جهت یابی استفاده می کنید یا اوبر درخواست می دهید یا یک بلیط هواپیما رزرو می کنید، از هوش مصنوعی استفاده می کنید؟ خوب اگر قبلا نمی دانستید بهتر است که خوب چشم هایتان را باز کنید. هم گوگل و هم اپل به همراه سایر سرویس های جهت یابی از هوش مصنوعی برای تفسیر صدها هزار داده ای که دریافت می کنند تا اطلاعاتی در زمان واقعی ترافیک به شما بدهند, استفاده می کنند.

هنگامی که شما در حال تماس با اوبر هستید, قیمت گذاری و اتومبیلی که مطابق با درخواست شما باشد توسط هوش مصنوعی انجام می شود. همانطور که می بینید هوش مصنوعی نقش مهمی در نحوه ی رسیدن ما از نقطه ی A به نقطه ی B ایفا می کند.

۸- بانکداری و دارایی

صنعت بانکداری و دارایی نقش عمده ای در زندگی ما دارد. منظور این است که دنیا با پول کار می کند و بانک ها اساساً دروازه بان هایی هستند که این جریان را کنترل می کنند. . آیا می دانید صنعت بانکداری و دارایی در مواردی مانند خدمات به مشتری، محافظت از کلاهبرداری، سرمایه گذاری و خیلی چیز های دیگر به شدت وابسته به هوش مصنوعی است؟! مثال ساده ایمیل های خودکار است که هر زمان که یک معامله معمولی انجام دهید از بانک ها دریافت می کنید. خوب، این هوش مصنوعی است که از حساب شما مراقبت می کند و در تلاش است تا شما را از هرگونه کلاهبرداری آگاه کند.

و همچنین به هوش مصنوعی آموزش داده شده تا نمونه های بزرگی از داده های کلاهبرداری را جستجو کند و الگویی را پیدا کند تا بتوانید قبل ازآین که اتفاقی که برای شما رخ دهد بتواند به شما هشدار دهد. همچنین وقتی با مشکلی مواجه می شوید و با خدمات مشتریان بانک صحبت می کنید، همچنین هنگامی که کمی مشکوک می شوید و با خدمات به مشتریان بانک صحبت می کنید، احتمال دارد که با یک ربات هوش مصنوعی صحبت کنید.

حتی بازیگران صنعت بزرگ مالی از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کنند تا بهترین راه ها را برای سرمایه گذاری پول پیدا کنند تا با کمترین ریسک بتوانند بیشترین بازده را بدست آورند. این همه چیز نیست، هوش مصنوعی طوری برنامه ریزی شده که نقش بزرگتری را در صنعت ایفا کند، همانطور که بانک های بزرگ در سراسر جهان میلیارد ها دلار در فناوری هوش مصنوعی سرمایه گذاری می کنند و ما دیر یا زود تاثیر آن را مشاهده خواهیم کرد.

۹- دستگاه های خانگی هوشمند

بسیاری از ما حتی داوطلبانه این دستگاه های هوش مصنوعی را در خانه هایمان قرار می دهیم . بیشتر دستگاه های خانگی هوشمندی که خریداری می کنیم از هوش مصنوعی برای یادگیری رفتار ما استفاده می کنند تا بتوانند خودشان تنظیمات را تطبیق بدهند تا این تجربه را تا حد امکان بدون اصطکاک برای ما رقم بزند. پیش از این در مورد دستیاران صوتی هوشمند که برای کنترل این دستگاه های خانگی هوشمند استفاده می کنیم ، صحبت کرده ایم و همانطور که می دانیم ، آن ها نمونه اصلی تأثیر هوش مصنوعی بر زندگی مان هستند.

موافقم که به یک خانه کامل و مجهز به هوش مصنوعی که به انتخاب های ما در زندگی واقعی واکنش نشان می دهد یک دهه یا بیشتر با ما فاصله دارد. با این حال در حال دیدن مراحلی هستیم که ما را به آن جا می برد. منظور ترموستات های هوشمندی است که دما را بر اساس تنظیمات شما تنظیم می کند، چراغ های هوشمندی که رنگ و شدت چراغ ها را براساس زمان و خیلی بیشتر تغییر می دهند. طولی نخواهد کشید که تعامل اصلی ما با تمام دستگاه های هوشمند خانه فقط از طریق هوش مصنوعی انجام خواهد شد.

۱۰- امنیت و مراقبت

هیچ انکاری بر این حقیقت نیست که از ان استفاده می شود و هوش مصنوعی نقش مهمی در آن ایفا می کند. برای انسان این امکان وجود ندارد که چندین مانیتور با صدها فید را کنترل کند, البته اگر نگوییم هم با هزاران دوربین این کار باید انجام شود. در اینجا هوش مصنوعی گزینه ی مناسبی است. با داشتن تکنولوژی هایی مثل تشخیص اشیا و تشخیص چهره که روز به روز بهتر می شوند, خیلی طول نمی کشه که تماما توسط یک هوش مصنوعی کنترل شود, نه یک انسان.

۱۱- برنامه هایی برای صفحه کلید هوشمند

همه دوست ندارند با کیبورد های مجازی سر و کار داشته باشند اما با این حال، آنها بسیار بصری تر شده اند و به کاربران امکان تایپ راحت تر و سریع تر را می دهند. آن چه که شاید برای آن ها دلیل تغییر اساسیشان محسوب شود, ادغامش با هوش مصنوعی است. کیبورد های هوشمند شیوه ی نگارش کاربر را به دقت زیر نظر دارد و کلمه ها و اموجی های متناسب با ان را به شما پیشنهاد می دهد. بنابراین، تایپ کردن روی صفحه لمسی سریع تر و راحت تر شده است. نا گفته نماند که هوش مصنوعی تعیین غلط املایی و ایرادات تایپی را نیز ایفا می کند.

۱۲- اسپیکرهای هوشمند

الکی نیست؛ بسیاری بر این باورند که این همه ی بلندگوهای هوشمند برای رونق بزرگی در تکنولوژی ساخته شده اند. گذشته از کنترل دستگاه های خانگی هوشمند، آنها همچنین وظیفه انجام چندین کار مانند ارسال پیام سریع، تنظیم یادآوری، بررسی وضعیت هوا و دریافت آخرین اخبار را بر عهده دارند. و این همه کاره بودن آن هاست که یک عامل قاطع برای آن ها محسوب می شود.

سری بسیار پرطرفدار Amazon Echo در بازار جهانی بلندگوهای هوشمند در سال ۲۰۱۹ با فروش بی سایقه ی ۱۴۹٫۹ به اوج بی سابقه ی خود رسید که نسبت به سال ۲۰۱۸ افزایش قابل توجه ۷۰ درصدی را داشته است. علاوه بر این فروش در سه ماه آخر سال ۲۰۱۹ یک رکورد جدید و بزرگی با فروش ۵۵٫۷ میلیون واحد در خود دید. اسپیکرهای هوشمند شاید آشکارترین نمونه استفاده از هوش مصنوعی در زندگی واقعی ما هستند.

۱۳- بهداشت و درمان

استفاده از هوش مصنوعی یک امکان جدیدی را به مراقبت های بهداشتی داده است. با معرفی دستگاه های دارای هوش مصنوعی ، تشخیص بیماری کمی ساده تر می شود. علاوه بر این نیز نقش بسزایی در ساده تر کردن مراحل درمان و مدیریت دارد و در نتیجه، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی سریعاً از تکنولوژی های دارای هوش مصنوعی استفاده می کنند تا همه چیز را از تحقیقات گرفته تا تشخیص بیماری ها تسهیل کنند.

۱۴- تجارت الکترونیک

الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی نوعی انگیزه لازم برای تجارت الکترونیکی را برای ارائه تجربه شخصی تر به وجود آورده اند. بر اساس گزارش های مختلف، استفاده از آن فروش به طور خیلی زیادی افزایش داده و همچنین نقش خوبی در ایجاد روابط وفادار با مشتریان داشته است. بنابراین کمپانی ها از چت بات ها برای جمع آوری داده های محوری و همچنین پیش بینی خریدها برای ایجاد یک تجربه ی مشتری محور استفاده می کنند. با این وجود، برای تحقق این تغییر استراتژی کافیست مدتی را با سایت هایی مانند آمازون و eBay بگذرانید و به زودی خواهید فهمید که تا چه اندازه چشم انداز اطراف شما در حال تغییر است.

۱۵- اپلیکیشن های هوشمند ایمیلی

اگر هنوز هم صندوق ورودی خود را با تعداد زیادی از پیام های ناخواسته در هم ریخته می بینید، احتمالش بسیار زیاد است که در یک اپلیکیشن قدیمی ایمیلی گیر افتاده اید. بله درست شنیدید! اپلیکیشن های مدرن ایمیلی مانند Spark از هوش مصنوعی بیشتری برای خلاص شدن از پیام های اسپم استفاده می کند و پیام ها را دسته بندی کرده تا بتوانید به سرعت به موارد مهم دسترسی پیدا کنید.

علاوه بر این، آن ها همچنین بر اساس پیام هایی که دریافت می کنید پاسخ های هوشمندی ارائه می دهند تا به شما در پاسخ سریع به هر ایمیلی کمک کنند. ویژگی پاسخ هوشمند Gmail نمونه بارز آن است. از هوش مصنوعی برای اسکن متن ایمیل استفاده می کند و پاسخ های متنی را برای شما فراهم می کند.

هوش مصنوعی: حال و آینده

همان طور که می بینید همه زندگی ما به طور روزمره تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار می گیرد. فرقی نمی کند اگر از تلفن های هوشمند خود استفاده می کنیم، در اینترنت گشت و گذار می کنیم، محصولات را به صورت آنلاین خریداری می کنیم،از جهت یابی استفاده می کنیم, در رسانه های اجتماعی وقت می گذرانیم و یا در سرویس پخش موسیقی مورد علاقمان به آهنگ گوش می دهیم، هوش مصنوعی بر روی انتخاب هایمان به هر طریقی که شده تأثیرگذار خواهد بود.

By admin

مدرس دانشگاه، مشاور مدیریت و مالی و کارآفرین با 35سال سابقه خدمت در سازمانهای دولتی و خصوصی