چت جی پی تی! حتما این اسم به گوش شما هم خورده است که به فکر تحقیق درباره آن افتاده‌اید. بله ChatGPT رباتی با عملکرد فوق العاده است. ما در این متن شما را با این ربات، فعالیت‌های جالبش و چت جی بی تی دانلود آشنا خواهیم کرد. بنابراین تا انتها با ما همراه باشید.

چت جی پی تی چیست؟ / chatgpt چیست؟

اولین تعریفی که از جی پی تی باید بگوییم این می‌تواند باشد که ChatGPT یک ربات است که توسط شرکت OpenAI ساخته شده است.

این چت‌بات (Chatbot) مبتنی بر هوش مصنوعی است و می‌تواند هر سوالی را جواب دهد. ربات چت جی پی تی(ChatGPT) می‌تواند با کمک فناوری ۳ GPT زبان طبیعی کاربر را پردازش کرده، با کاربر تعامل برقرار کند و بلافاصله به سوالات‌تان پاسخ دهد.

این ربات به راحتی می‌تواند ریاضی، فیزیک و برنامه نویسی را درک کند، مسائل پیچیده را حل نماید، برای وبلاگ مطلب تولید کند، متن آهنگ بسازد، صفحات HTML ایجاد کند و حتی به عنوان یک انسان مکالمه کند.

حتما اسم غول چراغ جادو به گوش‌تان خورده است! جی پی تی هم نوعی از همان چراغ است. هر سوالی دارید از این ربات بپرسید تا جوابش را بشنوید و این موضوع واقعا هیجان انگیز است.


ChatGPT /چت جی پی تی چطور ساخته شد؟

سازنده این چت بات شرکت OpenAI می‌باشد که در سانفرانسیسکو، مستقر است.

هدف از ساخت این ربات پاسخگویی به پیچیده‌ترین سوال‌های مکالمه محور می‌باشد. جالب است بدانید که یکی از سرمایه گذاران اصلی این شرکت، شرکت مایکروسافت، است و قصد دارد برای توسعه ChatGPT سرمایه گذاری خود را در شرکت OpenAI افزایش دهد.

یکی دیگر از کارهای خارق العاده این ربات این است که می‌تواند نحوه تعامل کاربران را با کامپیوتر تغییر دهد. chatGBT بر اساس مدل (large language model) پیاده سازی شده است. این مدل می‌تواند کلمه بعدی یک جمله را حدس بزند. سازندگان مدل‌های مبتنی بر (LLM) برای این که بتوانند محل دقیق کلمه را درون یک جمله پیش‌بینی کنند، آن‌ها را از طریق داده‌هایی که به آن‌ها داده شد، آموزش می‌دهند.

ربات چت بات قابلیت اجرای دستورات متنی و ارائه پاسخ‌های مناسب به کاربر رابا استفاده از لایه

LHF(Reinforcement Learning with Human Feedback) یا به اصطلاح یادگیری با بازخورد انسانی، پیدا می‌کند. این لایه، در حقیقت یک لایه اضافی آموزشی است.

نکته جالب دیگر این است که دانشگاه استفورد در مورد جی پی تی گفته است که: GPT/جی پی تی 175 میلیارد پارامتر دارد و از روی ۵۷۰ گیگابایت متن آموزش دیده است این موضوع واقعا هیجان انگیز است.

چت جی پی تی چگونه آموزش می‌بیند؟

فناوری GPT-3.5 به گونه‌ای آموزش دیده تا به ChatGPT در یادگیری مکالمه و استفاده از سبک پاسخگویی انسانی کمک کند.

چت جی پی تی با استفاده از بازخورد انسانی، آموزش دیده است. به این صورت که هنگام پرسش و پاسخ متوجه می‌شود که شخصی که سوال می‌پرسد در هنگام سوال پرسیدن، چه انتظاراتی دارد.

چگونه باید از ChatGPT /چت جی پی تی استفاده کنیم؟

خب حالا که کامل با رباتChatGPT آشنا شدید وقت آن رسیده است که بدانید باید چطور از این ربات استفاده کنیم و چگونه با chatgpt کار کنیم؟

در حال حاضر ChatGPT به صورت رایگان برای همه در دسترس قرار دارد فقط کافی است ثبت نام نمایید. پیدا کردن دسترسی به جی پی تی ساده است البته نه برای کاربران داخل ایران.

متاسفانه فعلا به دلیل وجود تحریم‌ها دسترسی به این ربات با ip ایران و شماره تلفن مربوط به این کشور ممکن نیست.

آموزش استفاده از ربات جی پی تی

برای استفاده از این ربات باید مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا وارد وب‌سایت OpenAI شوید.
 • حالا وارد صفحه مربوط به ChatGPT [+] شوید.
 • روی گزینه «Try ChatGPT» کلیک کنید.
 • اگر اولین بار است که وارد سایت OpenAI شده‌اید و اکانتی نساخته‌اید، باید در این مرحله ثبت‌نام کنید اما در صورتی که قبلاً ثبت‌نام کرده‌اید، وارد حساب کاربری خود در OpenAI شوید. برای ورود به حساب باید «Log in» و برای ثبت‌نام باید «Sign Up» را بزنید.
 • حالا که ثبت نام کردید به راحتی از ChatGPT استفاده کنید.

اگر فکر می‌کنید که برای استفاده از جی پی تی باید دانش خاصی داشته باشید سخت در اشتباه‌اید برای این کار فقط کافی است که خیلی طبیعی ومحاوره‌ای شروع به پرسیدن سوال از ChatGPT کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید به دلیل اینکه ChatGPT همچنان در مراحل تحقیقاتی اولیه قرار دارد، این امکان وجود دارد که OpenAI برای مدتی آن را از دسترس خارج کند.

در ضمن می‌توانید از آدرس chat.openai.com برای دسترسی مستقیم به چت جی پی تی استفاده کنید.

شما می‌توانید از زبان فارسی هم استفاده کنید و با کمک دو آیکن با مضمون like و Dislike در گوشه بالا سمت راست کادر پاسخ‌های ChatGPT می‌توانید به این شرکت در بهبود ChatGPT کمک کنید.

مزایا و معایب ChatGPT

ربات چت جی پی تی آنقدر جذاب است و کاربردهای زیادی دارد که آدم انگشت به دهان می‌ماند.

اما علاوه بر مزایا معایبی هم دارد که خود شرکت OpenAI آن‌ها را شناسایی کرده است که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

مزایای Chat GPT

در ادامه این بخش مهم‌ترین مزایای ChatGPT را بررسی کردیم.

 • چت جی پی تی درکی عمیق نسبت به زبان‌های برنامه نویسی دارد. این ربات به راحتی می‌تواند مسائل کد نویسی را حل کند.
 • این ربات می‌تواند بعضی از اثبات‌های ریاضی را انجام دهد.
 • امکان مکالمه با هوش مصنوعی بی‌نقص و طبیعی توسط ربات Chat GPT فراهم می‌شود.
 • استفاده از چتبات ChatGPT حداقل در زمان انتشار این مقاله رایگان است.
 • از آن می‌توان به عنوان دستیار هوش مصنوعی برای آسان شدن تولید محتوا و…استفاده کرد.
 • تولید محتوای مبتنی بر متن
 • حل معادلات ریاضی
 • نوشتن پست‌های وبلاگی
 • جستجوی اطلاعات
 • و….

ما تنها قسمتی از کاربردهایChat GPT را نام بردیم. این ربات آنقدر جذاب است که آدم از کارهای تعجب آورش شاخ در می‌آورد.

معایب ChatGPT

و اما نوبت بررسی معایب جی پی تی رسیده است.

 • گاهی پاسخ‌هایی که چت جی پی تی می‌دهد در حقیقت اشتباه است اما آنقدر لحن بیان متقاعدکننده‌ای دارد، که کاربر متوجه آن نمی‌شود. بسته به سطح دانش کاربر، ممکن است تشخیص این مسئله سخت است.
 • در صورتی که زیاد از ChatGPT استفاده کنید، متوجه الگوها و اصطلاحات خاصی می‌شوید که تکرار می‌شوند. این اتفاق باعث می‌شود محتواهای تکراری تولید شود.
 • جالب است بدانید که بعضی اوقات چت جی پی تی قفل می‌کند و نمی‌داند چه پاسخی و چگونه به شما بدهد اما این نکته جالب‌تراست که تنها با تغییر یک یا دو کلمه در سوال‌تان پاسخ را تولید می‌کند.
 • همینطور که در جریان هستید فعلا استفاده از چت جی پی تی رایگان است و همین موضوع باعث می‌شود زیاد مورد استفاده قرار گیرد و کاربر گاهی ۴ ساعت منتظر بماند.
 • ChatGPT در ایران به سادگی قابل دسترس نیست

By admin

مدرس دانشگاه، مشاور مدیریت و مالی و کارآفرین با 35سال سابقه خدمت در سازمانهای دولتی و خصوصی